
Linux op een usb stick
Wilt u Linux uitproberen? Naast het gebuiken van een Livecd kun je nu ook kiezen voor Linux op een usb stick! Dit heeft dezelfde voordelen als Linux op een live cd, maar dan kan u nog veel meer. In dit artikel leest u er alles over.
Een korte inleiding over Linux
Deze inleiding is bedoeld voor mensen die nog niet helemaal bekend zijn met linux.Wat is Linux?
Linux is een "vrije bron" besturingsysteem, dat houdt kortweg in dat de gemeenschap continu dingen aan Linux kan verbeteren. Linux bestaat Linux heeft een aantal verschillende versie's, die heten distributies. Deze zien er op het ook vaak verschillend uit, maar functioneren vaak hetzelfde. Immers zijn er in de gemeenschap veel componenten van het besturingsysteem gemaakt, die iedere distributie kan gebruiken. Dat niet alles hetzelfde is ligt vaak aan het doel dat de makers van de distributie voor ogen hebben. Zo bestaan er speciale distributies voor webservers, thuiscomputers,bedrijfscomputers mobieltjes en zelfs mp3 spelers. Ook is Linux heel veilig, omdat het door een hele gemeenschap verbeterd word en in tegenstelling tot windows ontworpen is om continu in contact te staan.
Distributies
Voor een thuiscomputer worden de volgende versies vaak gebruikt: Ubuntu, Mandriva, openSuse, Fedora.
Dit zijn distributies die een grote groep gebruikers hebben en prima kunnen concurreren met windows.
Er zijn ook nog een aantal specifieke distributies die interessant zijn; knoppix is bijvoorbeeld heel makkelijk om kort uit te proberen op een live cd, en Damm Small Linux en Puppy Linux kunt u op een hele oude computer installeren omdat deze heel erg klein zijn, maar toch beschikken over essentiële verbindingsonderdelen om een computer met een modern netwerk of met het internet te verbinden.
Live cd
Een Live cd komt u bij Linux vaak tegen. Dit is zowel een installatie cd als een cd waar het besturingsysteem kant en klaar op staat. U kunt deze in uw computer stoppen en bij het opnieuw opstarten start de computer op met Linux zonder enig spoor achter te laten op uw computer, windows blijft dus intact. (u kunt wel gewoon in uw harde schijven, dus let daar mee op) Op een livecd staat behalve het besturingsysteem ook een hoeveelheid programma's waarmee u heel veel handelingen kunt uitvoeren.
Live cd en usb stick
Een live cd is vrij traag, immers moet hij het hele besturingsysteem van een cd speler laden, en een cd speler is immers niet het snelste onderdeel van uw computer. Ook kunt u met een live cd geen programma's toevoegen of verwijderen. Linux op een usb stick heeft deze nadelen niet en u heeft het bijkomende voordeel dat u uw programma's en de documenten op de stick altijd bij de hand heeft, u kunt de stick immers op iedere computer met een usb poort opstarten.Hoe maak ik een usb stick met linux?
Er zijn meerdere methodes; bijvoorbeeld Ubunutu en MCN Live, ik licht er hier twee toe. De eerste (Ubuntu) heeft mijn voorkeur. Ubuntu is een heel veel gebruikte distributie en MCNLive is een afgeleide van Mandriva linux, gemaakt door de Nederlandse Mandriva gebruikersgroep.Voorbereiding
Om Linux op een usb stick te zetten heeft u een usb stick van 1 of 2 gb nodig en een lege CD-R. Een usb stick van 512mb werkt ook maar wordt afgeraden, omdat u dan bijna geen ruimte over heeft voor bestanden of software. Let op; de usb stick moet leeg zijn voor gebruik en geformatteerd zijn als FAT32. (dit kunt u in Win Vista doen door rechts te klikken op computer en vervolgens beheer) Uw computer moet ook over een brander beschikken en kunnen opstarten van usb. (dat is bij de meeste moderne computers geen probleem)
Het installeren van Ubuntu
U download Ubuntu via deze link. U moet hier uw computerachitectuur kiezen. Dit is niet lastig, als u het niet zeker weet kies dan "Normale PC". Dit is de 32 bits versie, maar werkt ook op 64 bits computers. Uw download het bestand en brand het op cd. Dit lukt op de meeste computers door erop te dubbelklikken (anders gaat u naar uw brandprogramma en gebruikt u de optie 'brand ISO image op CD'). Heeft u dit gedaan dan start u de computer opnieuw op en dan zult u zien dat de computer vanaf de Live CD gaat opstarten. Is de Live CD opgestart dan kijkt u in het menu 'systeem' en daar komt u in een sub-menu een item tegen waarmee u een opstartbare USB disk mee kunt maken. U volgt de stappen van de wizzard en u heeft Linux op cd!
Het installeren van MCN Live
MCN Live is een andere distributie die u ook kunt gebruiken. Omdat Ubuntu nu ook een optie heeft om Linux op een USB stick te zetten kunt u beter die gebruiken, omdat die beter onderhouden wordt.
- Download vanaf deze server het bestand MCNLive-Delft.iso . Brand vervolgens een cd van dit bestand door erop te dubbelklikken
- Doe de gebrande cd in de cd speler en start de computer opnieuw op
- Na het opstarten stopt u de usb stick in de usb poort van de computer.
- Na het inpluggen van uw usb stick komt er een mededeling van nieuwe hardware gevonden; klik op openen en noteer zijn locatie (is sdx1 (vervang x door de juiste letter)
- klik vervolgens op het start icoon op de startbalk (linksonder, een zwarte bol met een M erin) en ga naar het menu "MCNLive" en klik dan op Create "LiveUSB"
- Volg en lees de instructies op het scherm, kies bij het 2e scherm uw usb stick.
- Als u klaar bent met de voorgaande handeling gaat u weer naar het menu "MCNLive" en klik dan op Create Persitent Loop, kies niet al te klein, dit ding gaat immers alle wijzigingen die u later gaat aanbrengen bevatten
- Als u dit gedaan hebt bent u klaar en start u de computer opnieuw op, haalt u de live cd eruit en selecteerd u dat u wilt opstarten van de usb.
- Bij het eerste scherm van MCNLive toest u de code livecd persist in.
Komt u er niet uit? U kunt door middel van een reactie of een PM reageren. N.B. u bent zelf verantwoordelijk.
Andere manieren om Linux uit te proberen
Zoals al eerder vermeld kunt u ook gebruik maken van alleen een live cd. Wijzigen en installeren van software is dan niet mogelijk, maar de cd is toch al verassend compleet. Als u een goedwerkende en kant en klare computer wilt met linux, dan is de Asus Eee PC iets voor u. © 2008 - 2009 Da-peer, gepubliceerd in Tips en Tricks (Pc en Internet) op 10-03-2008, laatst gewijzigd op 18-01-2009. Het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van Da-peer is vermenigvuldiging van dit artikel verboden. Meer...Gerelateerde link
Usb sticks.Verwante artikelen
- Windows Live: het nieuwe portaal van Microsoft: Er is een opvolger voor MSN, en hij heet Windows Live!!! Windows Live zal echter veel meer omvatten dan alleen een portaal. Lees verder voor meer info.
- Usb-stick met je eigen software (u3): Een usb-stick met jouw software erop? Het lijkt een droom maar het kan echt doormiddel van usb-stick met u3 software erop!
- Review: Ubuntu Hardy: De nieuwe Ubuntu LTS, Hardy genaamd, is beschikbaar. LTS staat voor "Long Term" support. De vorige LTS dateert van juni 2006 en was versie 6.06. De huidige versie, 8.04 is dan ook zeer…
- Softwarelicenties: Er bestaan verschillende soorten softwarelicenties. In dit artikel gaan we er de belangrijkste bespreken en enkele voorbeelden geven van programma's die onder die bepaalde licentie zijn ui…
- 7-Zip Portable is voor de zip onderweg: Zip je bestanden. Het scheelt opslagcapaciteit, en veel tijd met up- en downloaden. Voor je portable apps zoals de usb-stick is 7 Zip Portable een mooi stukje software…

Reageer op het artikel "Linux op een usb stick"

Door Hans vb op 06-02-2009
Als ik live-cd opstart krijg ik niet het menu systeem te zien, ook niet onder de verschillende functietoetsen. Wel krijg ik verschillende installatiemogelijkheden (waar op usb niet bij zit). Waar zit dat ergens?

